Jak na reporting GATCA a FATCA?

Mgr. Filip Urban
Finanční služby a regulace

Všechny oznamující české finanční instituce musí do 30. června podat ohlášení o vedených oznamovaných účtech, které na základě náležité péče posoudili jako účty vedené zahraničním osobám. Tedy všech amerických osob pro podání FATCA a jiných zahraničních osob ze států účastnících se automatické výměny informací o finančních účtech pro podání GATCA/CRS. Států účastnících se mezinárodní dohody OECD o automatické výměně o finančních účtech je v současné době 122 včetně všech zemí EU.

Reportují se finanční účty jednotlivých osob, přičemž finančním účtem se rozumí:

  1. Schovatelský účet, tedy účet, mimo pojistných smluv a smluv o pojištění důchodu, na němž je držen finanční majetek ve prospěch jiné osoby.
  2. Depozitní účet, tedy jakýkoli podnikatelský, běžný, spořicí, termínový účet nebo penzijní (thrift) účet či účet, který je doložen vkladovým certifikátem, penzijním (thrift) certifikátem, investičním certifikátem, dluhovým certifikátem nebo jiným podobným nástrojem, vedený finanční institucí v rámci běžného poskytování bankovních služeb nebo podobného podnikání. Depozitní účet rovněž zahrnuje částku drženou pojišťovnou na základě smlouvy s garantovanou investicí nebo podobného ujednání, podle nichž se vyplácí nebo připisuje výnos z této částky.
  3. Majetková účast, tzn. jakákoliv majetková nebo dluhová účast ve finanční instituci. V případě osobní společnosti, která je finanční institucí, je majetkovou účastí kapitálová účast nebo účast na výnosech z účasti v této osobní společnosti. V případě svěřenského fondu, který je finanční institucí, se majetkovou účastí rozumí účast držená jakoukoli osobou pokládanou za zakladatele nebo obmyšleného všech nebo části prostředků ve svěřenském fondu, nebo jakoukoli jinou fyzickou osobou mající nejvyšší faktickou kontrolu nad svěřenským fondem

Obsahem obou reportů jsou základní identifikační údaje majitele účtu a informace o zůstatku na oznamovaném účtu ke konci kalendářního roku, jestli byl tento účet uzavřen či nikoliv, včetně vyplacených úroků nebo výnosů z prodeje nebo finančního majetku.

Pokud finanční instituce nevede žádný oznamovaný účet, je třeba aby podala nulové reporty. To neplatí v případě reportů FATCA, když je společnost entitou splňující požadavky, tedy např. finanční institucí s místní základnou zákazníků.

Reporty se podávají elektronicky prostřednictvím formuláře finanční správy. Formulář obsahuje automaticky vyplňované údaje, nelze jej vyplnit a podat bez dříve podaného ohlášení. Do uvedeného formuláře se přílohou samotný report FATCA nebo GATCA/CRS. Příloha obsahující veškeré informace o osobách a účtech se vkládá ve formátu xml. Což je datový soubor obsahující data v programovacím jazyce. Nejedná se tedy o běžnou tabulku nebo dokument.

Podané reporty specializovaný finanční úřad automatizovaně kontroluje vůči nejzávažnějším chybám a následně předává finančnímu úřadu příslušného státu. Jelikož se jedná o automatizovanou výměnu informací, může se stát, že případná výzva k opravě dat z podaného reportu vám bude doručena i po více jak roce od podání reportů.  

Oblast mezinárodní spolupráci při správě daní máme detailně nastudovanou a prošlapanou. Pro naše klienty provádíme reporting FATCA/GATCA. Obraťte se na nás, pomůžeme i vám.

 

 

 

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Mgr. Filip Urban

Mgr. Filip Urban

Filip je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity a u nás pracuje jako advokátní koncipient. V praxi ovšem není nováčkem, při studiu nabral zkušenosti v advokátní kanceláři působící v oblasti nebankovních spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, vymáhání pohledávek a korporátního práva. V naší kanceláři se věnuje především firemnímu právu a regulaci finančních trhů. Hovoří anglicky.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí