Vyhláška č. 518/2020 Sb. stanovuje zprostředkovatelům finančních služeb povinnost předkládat České národní bance informace o jejich činnosti (např. počet pracovníků, počet zprostředkovaných smluv, výše odměn za poskytované služby, názvy partnerů, apod.).
Česká národní banka nyní uveřejnila agregovaná data plynoucí z obdržených výkazu zprostředkovatelů finančních služeb za roky 2021-2023. Rostoucí tendence mezi jednotlivými lety lze pozorovat téměř ve všech oblastech zprostředkování. Mezi nejvýraznější hodnoty patří například:
- Znatelné meziroční nárůsty (mezi roky 2021 a 2022 se jednalo více než o čtvrtinu) v objemu předaných pokynů k nákupu investičních nástrojů (pro úplnost připomínáme, že se zde přitom jedná pouze o nástroje, které jsou oprávněni zprostředkovávat investiční zprostředkovatelé, tedy zejména investice do investičních fondů, ETF, dluhopisů).
- Oproti tomu samotný počet předaných pokynů rostl pouze mezi lety 2021 a 2022, v roce 2023 se opětovně dostáváme na obdobnou hodnotu jako v roce 2021. Z uvedeného tedy vyplývá, že jednotlivé pokyny v čase hodnotově rostou.
- Rostoucí trend v rámci činnosti investičního zprostředkovatele lze spatřit i u počtu zprostředkovaných smluv, byť počet investičních zprostředkovatelů se ve sledovaném období postupně snižoval (ze 153 subjektů k poslednímu dni roku 2021 na 111 subjektů k 31. 12. 2023).
- Pokles nezaznamenala ani oblast zprostředkování pojištění, kde je meziroční nárůst jak v počtu předepsaného pojistného, tak v počtu zprostředkovaných smluv, obdobně je tomu také v oblasti doplňkového penzijního spoření.
- Jedinou oblastí, ve které lze spatřit mezi lety klesající trend je oblast spotřebitelských úvěrů. V zásadě se však jedná o pokles v oblasti úvěrů na bydlení (vč. stavebního spoření), nicméně úvěry jiné než na bydlení jsou prostřednictvím zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů stále distribuovány, a to s meziroční (byť mírnou) rostoucí tendencí. Zde je však vhodné doplnit, že mezi lety 2021 až 2022, resp. 2022 až 2023 byl pokles úvěrů na bydlení spíše obecným trendem v ekonomice (viz. např. Hypomonitor ČBA).
V naší kanceláři pomáháme desítkám klientů s vyplňováním tohoto výkazu, případně s dalšími povinnostmi týkajícími se reportingu, compliance či interního auditu v oblasti finančního zprostředkování. Soulad uváděného výkazu se skutečností bývá častým předmětem kontrol ze strany České národní banky. V případě zájmu se na nás proto neváhejte obrátit.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Ing. Kateřina Sobotková
Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky.