Jak si ČNB stojí v úspěšnosti licenčních řízeních v rámci EU?

JUDr. Lumír Schejbal
Finanční služby a regulace

EBA zveřejnila svoji zprávu, v níž porovnává licenční řízení v jednotlivých evropských státech pro subjekt žádajících o povolení k činnosti dle směrnice o platebních službách (PSD2). Získání licence platební instituce nebo vydavatele elektronických peněz se dle zprávy jeví v ČR jako komplikovanější, než je tomu v dalších evropských zemích. Níže přinášíme přehled vybraných informací, které zpráva přináší.

Úspěšnost podaných žádostí

Zatímco v počtu přijatých žádostí se pohybujeme v polovině žebříčku, poměr úspěšnosti (tj. poměr mezi udělenými povoleními a podanými žádostmi) je jeden z nejnižších.

Počet žádostí na jednoho pracovníka

V průměru se v ČR jeden pracovník zabývá méně než jednou žádostí. Nižší počet zaznamenává pouze Chorvatsko, Portugalsko a Lichtenštejnsko. Všechny autority uvedených zemí přitom uvedly, že využívané personální zdroje považují za adekvátní.

V Litvě se pro srovnání jeden pracovník zabývá 14 žádostmi, v Estonsku je toto číslo vyšší než 13.

Délka licenčního řízení

Průměrná délka licenčního řízení je v ČR 13-15 měsíců, tedy výrazněji déle, než je tomu například v některých pobaltských státech, ve Švédsku, nebo na Slovensku (4-6 měsíců).

Nutno doplnit, že licenční řízení bývá ze strany českého regulátora obvykle po zaslané výzvě k doplnění podkladů přerušeno. Časový horizont se proto reálně ještě prodlužuje.  

Průměrná doba trvání (medián) licenčního řízení v EU je přitom 7-9 měsíců od podání žádosti o povolení.

Přístup a pomoc regulátora

Jedním z osvědčených postupů, jak subjektům při licenčních řízeních pomoci, je zveřejnění pokynů či metodik objasňujících očekávání dohledového orgánu, pokud jde o požadavky, které musí žadatelé splnit. V zemích s vysokým poměrem udělených povolení je obvyklé, že regulátor takové velmi návodné pokyny zveřejňuje.

ČNB po mnoha letech v roce 2022 vydala vzorovou osnovu obchodního plánu k licenčním řízením na platební služby. Toto žadatelům určitě pomohlo. Bylo by skvělé, pokud by neskončilo u tohoto počinu a ČNB např. vydala vzorová čestná prohlášení, možnou vhodnou strukturu vnitřních předpisů a jiné dokumenty. Obě strany licenčního řízení by si ušetřily spoustu času.

Licenční řízení by v ideálním případě mělo probíhat v symbióze a součinnosti správního orgánu a žadatele. Pokud obchodní model a obchodní plán žadatele dává smysl a je reálný, případně žadatel již má nějakou pozitivní historii, mám zato, že by regulátor měl mít snahu žadatele licenčním řízením kvalifikovaně provést. Tedy umožnit žadateli, pokud na to má předpoklady, poskytování licencovaných služeb co nejdříve. Zejména u startupů platí, že včerejší nápad bude za rok či dva, což je průměrná délka licenčního řízení, asi stejně aktuální jako včerejší noviny.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

JUDr. Lumír Schejbal

JUDr. Lumír Schejbal

Jsem zakládající partner advokátní kanceláře. Po ukončení studií na Právnické fakultě Masarykovy univerzity jsem pracoval jako právník a compliance officer u obchodníků s cennými papíry ATLANTIK finanční trhy a CYRRUS. V roce 2007 jsem založil vlastní advokátní kancelář se specializací na finanční regulaci. Jsem členem Asociace pro kapitálový trh, České fintech asociace a Českého compliance institutu. Působím jako externí vyučující na Právnické fakultě MU.

Mou specializací je právo finančních trhů s businessovým přesahem. V rámci své dosavadní praxe jsem zajišťoval pro klienty povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry, licence platební instituce či investiční společnosti. Podílel jsem se na projektech financovaných korporátními dluhopisy v řádu miliard Kč, zastupoval jsem klienty v licenčních i sankčních řízeních před ČNB.

Spolu s kolegy jsem připraven pro vás začít pracovat.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí