Účinnost nařízení MiCA, které upravuje trhy s kryptoaktivy, nastane 30. prosince 2024. Česká republika se na příchod nové evropské regulace usilovně připravuje. V legislativním procesu se nachází návrhy dvou důležitých zákonů, zákona o digitalizaci finančního trhu a „adaptačního zákona“. Právě pozměňovací návrhy k tomuto adaptačnímu zákonu však přináší žhavé novinky pro kryptaře.
Poskytování služeb – režim MiCA
Nařízení MiCA počítá s 10 základními službami poskytovanými v souvislosti s kryptoaktivy. Mezi tyto kryptoslužby patří například poskytování služeb úschovy a správy kryptoaktiv („custody“), provoz burzy či směnárny, portfolio management nebo poradenství týkající se kryptoaktiv.
Služby související s kryptoaktivy je přitom možné poskytovat pouze na základě povolení podle čl. 63 nařízení MiCA. Toto povolení však nebude pro každého, protože k jeho získání povede poměrně trnitá cesta.
Katalog základních kryptoslužeb ve smyslu nařízení MiCA však rozhodně není kompletní, protože neobsahuje služby jako staking či lending, které se těší stále větší oblibě. Nehledě na skutečnost, že nařízení MiCA se jako takové vůbec nevztahuje na non-fungible tokeny (NFTs). To vše se čeští zákonodárci rozhodli využít, resp. doplnit.
Poskytování služeb – režim ZAML
Adaptační zákon totiž počítá se zavedením nové kategorie povolení, a to povolení k poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem. Zdá se vám to povědomé? Ano, ale živnosti volné definitivně odzvonilo.
Služby spojené s virtuálním aktivem, tj. služby, které sice souvisí s kryptoaktivem, ale nařízení MiCA je z jakéhokoliv důvodu neupravuje, tedy bude možné poskytovat pouze na základě povolení. Toto povolení přitom nebude vydávat Česká národní banka, ale Finanční analytický úřad.
Kryptopovolení dle ZAML
Podmínky pro udělení povolení budou oproti nařízení MiCA mnohem mírnější, nicméně stále je nutné pamatovat na to, že půjde o licenční řízení a u orgánu, který do současnosti žádná povolení neuděloval.
Základem úspěchu bude žádost, včetně povinných příloh, tj. zejména program činností vymezující služby, které žadatel o povolení zamýšlí poskytovat (obchodní plán), popis technologie a bezpečnostních prostředků používaných v souvislosti s poskytováním služeb a konečně systém vnitřních zásad. Nadto bude žadatel povinen splnit podmínku spolehlivosti a bezdlužnosti a poskytnout jistotu ve výši 250 000 Kč.
Účinnost adaptačního zákona se předpokládá k 30. 12. 2024. Přípravu žádosti nedoporučujeme podcenit, rádi vám s ní pomůžeme. V případě poskytování služeb bez licence hrozí subjektům peněžité sankce.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Mgr. Martin Novotný
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde pokračuje v doktorském studiu. Jako advokát se věnuje především obchodnímu právu a záležitostem moderních technologií, v jejichž rámci přináší inovativní a efektivní právní řešení, která odpovídají neustále se měnícímu obchodnímu prostředí. Ve své dosavadní praxi se podílel na řadě mezinárodních projektů. Je autorem mnoha odborných článků a často přednáší na konferencích. Hovoří česky a anglicky.