Obchodní plán pro licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru

JUDr. Lumír Schejbal
Licence ČNB

Klíčovým přílohou pro povolení k výkonu činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru (NPSÚ) dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru (ZSÚ) je plán obchodní činnosti podložený reálnými ekonomickými propočty.

Dle § 2 písm. c) vyhlášky č. 381/2016 Sb., o žádostech, oznámeních a předkládání výkazů podle zákona o spotřebitelském úvěru, se obchodním plánem činnosti rozumí skutečně zamýšlený podnikatelský plán žadatele na první 3 účetní období zpracovaný ve formátu výkazů účetní závěrky podložený reálnými ekonomickými propočty spolu s komentářem, který obsahuje

  • záměry žadatele z hlediska rozsahu a objemu poskytovaných spotřebitelských úvěrů (SÚ) a popis plánovaného způsobu jejich dosažení a charakteristiky cílové skupiny klientů a obchodní sítě žadatele,
  • základní východiska a předpoklady, na kterých je plán založen, a odůvodnění provázanosti kvantitativních údajů plnu a reálnosti plánovaných výsledků činnosti.

Co se rozumí plánem obchodní činnosti a co vše by měl obsahovat, je dále popsáno v Metodice ČNB k podávání žádostí o udělení oprávnění k činnosti NPSÚ. Metodika mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že obchodní plán by měl zohledňovat povinnost NPSÚ stanovenou v § 14 odst. 1 ZSÚ, tj. udržovat kapitál alespoň ve výši 20.000.000 Kč a zároveň kapitálový poměr ve výši odpovídající 5 % objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů vykázaných ke konci kalendářního roku. Žadatel tak musí mít na paměti provázanost veškerých údajů obsažených v obchodním plánu.

Plán obchodní činnosti je stěžejním dokumentem žádosti a žadatelé by mu tak měli věnovat zvýšenou pozornost. Česká národní banka (ČNB) plán obchodní činnosti v licenčním řízení neschvaluje, nicméně posuzuje, zda je realistický a zda je založen na relevantních předpokladech. Z obchodního plánu musí být patrné, jak bude žadatel v následujících letech vykonávat činnost NPSÚ a že ji nebude vykonávat v rozporu se ZSÚ.

Tým naší advokátní kanceláře se skládá ze zkušených advokátů a ekonomů, kteří jsou na základě praktických zkušeností z řízení u ČNB schopni v součinnosti s klientem sestavit obchodní plán tak, aby vyhovoval všem požadavkům ČNB v licenčním řízení.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

JUDr. Lumír Schejbal

JUDr. Lumír Schejbal

Jsem zakládající partner advokátní kanceláře. Po ukončení studií na Právnické fakultě Masarykovy univerzity jsem pracoval jako právník a compliance officer u obchodníků s cennými papíry ATLANTIK finanční trhy a CYRRUS. V roce 2007 jsem založil vlastní advokátní kancelář se specializací na finanční regulaci. Jsem členem Asociace pro kapitálový trh, České fintech asociace a Českého compliance institutu. Působím jako externí vyučující na Právnické fakultě MU.

Mou specializací je právo finančních trhů s businessovým přesahem. V rámci své dosavadní praxe jsem zajišťoval pro klienty povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry, licence platební instituce či investiční společnosti. Podílel jsem se na projektech financovaných korporátními dluhopisy v řádu miliard Kč, zastupoval jsem klienty v licenčních i sankčních řízeních před ČNB.

Spolu s kolegy jsem připraven pro vás začít pracovat.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí