Jak danit příjmy z nákupu participací v crowdfundingu?

Ing. Kateřina Sobotková
Licence ČNB

Crowdfundingové platformy a jejich klienti se nás ptají, jaké jsou daňové aspekty u nabízených či zakoupených participací. Připravili jsme tedy malé shrnutí této daňové problematiky.

Stejně jako řada dalších příjmů, je třeba danit i příjmy plynoucí z investovaných prostředků do platformami nabízených investic do podílů na úvěrech či částí pohledávek.

Příjmy v podobě výnosů z investic nebo případných jiných příjmů ze zainvestovaných prostředků je třeba zdanit, a to v závislosti na způsobu investování do projektů. V případě nákupů participací se například bude jednat o ostatní příjmy ve smyslu § 10 Zákona o dani z příjmu (dále také jako „ZDP“), v případě jiného nastavení se však může jednat o příjmy z kapitálového majetku.

Vždy je třeba respektovat časové období, tj. do příslušných ročních příjmů je třeba uvést pouze ty výnosy, které byly od počátku ledna do konce prosince příjmem daného poplatníka. Je možné zohlednění souvisejících výdajů. Výdaje lze v daném roce vždy uplatnit do výše příjmů, ostatní lze „převést“ do dalších let.  

Kam se příjmy a výdaje uvádí?

Opětovně bude záviset na typu vztahu, na základě kterého investor do projektu investuje. Například v případě nákupů participací se příjmy a výdaje se uvádí do Přílohy 2 daňového přiznání „Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)“. V souladu s „Pokyny k výpočtu dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)“ se poté označí druh příjmů („F“), vyspecifikují se příjmy a do tabulky se uvedou konkrétní výše příjmů a výdajů.

Kdo je povinen daňové přiznání podávat?

V souladu s § 38g odst. 1 ZDP musí daňové přiznání podat poplatník, jehož celkové zdanitelné příjmy za příslušný rok přesáhly částku 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

V případě zaměstnanců, tito nejsou povinni daňové přiznání podávat, pokud měli pouze jednoho zaměstnavatele (nebo více zaměstnavatelů, přičemž se časově nepřekrývali), u kterého (u kterých) podepsali „růžový formulář“ „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“, a současně příjmy (dle § 7 až § 10 ZDP) nepřesáhly 20 000 Kč.

Jaký je termín pro podání daňového přiznání?

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává podle § 136 odst. 1 daňového řádu nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V případě elektronického podání je lhůta 4 měsíce, pro případ zastoupení poplatníka daňovým poradcem či advokátem je lhůta 6 měsíců.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Ing. Kateřina Svobodová

Ing. Kateřina Sobotková

Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky. 

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí