Metodika k podávání žádostí o povolení investičního zprostředkovatele nejen pro žadatele

Ing. Kateřina Sobotková
Licence ČNB

Česká národní banka vydala novou Metodiku k podávání žádostí o udělení povolení k činnosti investičního zprostředkovatele (IZ). Metodika sice nepřináší nové skutečnosti, které by byly třeba v řízení dokládat, nicméně blíže rozvádí a komentuje jednotlivé podklady, z čehož lze čerpat i při naplňování povinností při běžné činnosti investičního zprostředkovatele. Z metodiky lze v určitých oblastech čerpat i v řízeních mimo povolení investičního zprostředkovatele.

Shrnujeme nejpodstatnější body metodiky:

  • Sídlo i skutečné sídlo žadatele musí být v České republice, uvedené je třeba podložit podklady. Liší-li se poté skutečné sídlo od sídla uváděného v zakladatelském právním jednání, je třeba uvedené doložit např. nájemní smlouvou.
  • Podání žádosti je elektronické, formuláře žádosti stejně jako další tiskopisy jsou uvedeny v elektronické podobě na stránkách ČNB.
  • Posuzování důvěryhodnosti se týká nejen žadatele, ale rovněž členů jeho vedoucího orgánu, osob s kvalifikovanou účastí na žadateli, osob, které jsou členy voleného orgánu právnické osoby uvedené v seznamu osob s kvalifikovanou účastí, … Pro určení, které osoby lze považovat za důvěryhodné, ČNB vydala úřední sdělení ze dne 5. srpna 2020 k výkladu pojmů důvěryhodnost a odborná způsobilost.
  • Odbornou způsobilost osob, které budou jednat se zákazníky při poskytování investičních služeb nebo budou za tuto činnost odpovědní je třeba řádně podložit (dokládání profesních životopisů, dokladů o složení odborné zkoušky dle ZPKT a další)
  • Další požadavky na členy vedoucího orgánu - přehled členství ve volených orgánech jiných právnických osob za období posledních 10 let, výčet funkcí ve volených orgánech jiných právnických osob atd. ČNB musí být mj. zřejmé, že členové vedoucího orgánu mají na uvedenou funkci dostatečnou časovou kapacitu.
  • Počáteční kapitál žadatele musí mít průhledný a nezávadný původ, tj. ČNB zkoumá primární zdroj počátečního kapitálu, blíže uvedené ČNB upravuje prostřednictvím stanoviska Jakými doklady lze prokázat původ prostředků vkládaných do kapitálu nebo použitých k nabytí nebo zvýšení podílu na společnosti? ČNB mj. „vylučuje“ žadatele se zápornou výší vlastního kapitálu.
  • Plán obchodní činnosti – klíčový dokument, který by měl ČNB přesvědčit, že činnost žadatele bude dávat smysl. Základem je podložit uváděné skutečnosti reálnými ekonomickými výpočty, podrobný popis činnosti žadatele. Zatímco v případě jiných licenčních řízení ČNB vyžaduje doplnění negativního scénáře vývoje obchodní činnosti žadatele, v případě investičního zprostředkovatele tomu tak není.
  • Věcné a organizační požadavky – jedním z nejzásadnějších bodů metodiky je okomentovaný seznam oblastí, které by měly být pokryty vnitřními předpisy žadatele, který jde bezesporu využít i pro běžnou činnost investičního zprostředkovatele.

Podrobněji se poté podání žádosti řídí vyhl. č. 309/2017 Sb., o žádostech a oznámení podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

V naší advokátní kanceláři jsme si prošli již řadou řízení o udělení povolení k činnosti investičního zprostředkovatele (10 licencí), stejně tak těmto subjektům zajišťujeme služby compliance a asistujeme jim při kontrolách ČNB. V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit. Pomůžeme vám.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Ing. Kateřina Svobodová

Ing. Kateřina Sobotková

Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky. 

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí