Nařízení MiCA přinese plnou regulaci kryptoměn

Mgr. Barbora Havlíčková
Finanční služby a regulace

Prostředí kryptoměn se vyvíjí velkou rychlostí a v oblasti digitálních financí přináší značné příležitosti, ale také rizika. Přestože některé země se už o regulaci pokusily, na celoevropské úrovni pravidla chyběla. To má změnit nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), které dostalo na přelomu září a října oficiálně zelenou. 

Koho se týká MiCA?

MiCA se vztahuje na vydavatele nezajištěných kryptoaktiv a stablecoinů, dále na peněženky a obchodní systémy, kde se kryptoaktiva uchovávají. Nová regulace tedy bude mít vliv na všechny, kteří obchodují nebo podnikají na trhu virtuálních měn. Nařízení bude kategorizovat kryptoaktiva na různé druhy a stanoví k nim určité podmínky pro obchodování, kritéria pro jejich vydání a uvedení na trh.

Například vydavatelé tzv. stablecoinů, tedy virtuální měny vázané na FIAT měnu, budou muset dle nařízení MiCA mít vytvořenou stoprocentní FIAT rezervu. Držitelé stablecoinů budou díky tomu mít nepřetržitý přístup k výběrům svých aktiv. Na všechny stablecoiny bude navíc dohlížet Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Jejich vydávání budou moci regulovat pouze banky a instituce elektronických peněz.

Registrace pro poskytovatele služeb

Patrně největší změnu však představuje povinná registrace pro všechny, kteří poskytují služby související s kryptoaktivy. Budou muset získat licenci nazvanou Crypto-Assets Service Provider (CASP), kterou jim vydají orgány na národní úrovni. V českém prostředí to bude Česká národní banka. V případě největších poskytovatelů takových služeb budou vnitrostátní orgány pravidelně předávat relevantní informace Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA), který bude regulaci koordinovat.

Přechodbé období

Podnikatelům, kteří již v současné době legálně poskytují služby spojené s kryptoaktivy, by nemělo ujít přechodné období. Po dobu dalších 18 měsíců ode dne účinnosti MiCA mohou tito podnikatelé nadále své služby poskytovat. Po uplynutí přechodného období již musí mít vyřízené povolení udělované příslušným orgánem.

MiCA má za cíl především zajistit integritu evropského trhů s kryptoaktivy, podpořit inovace a zavádění nových finančních technologií a zároveň zajistit odpovídající úroveň ochrany spotřebitelů a investorů.  V praxi to znamená, že uživatelé krypto aktiv v EU budou muset být o těchto aktivech plně informování a poskytovatelé a zprostředkovatelé krypto služeb budou díky licenčnímu procesu důvěryhodnější a transparentnější. MiCA a související předpisy vstoupí v platnost v druhé polovině roku 2024.

V případě jakýchkoliv dotazů k problematice krypta jsme vám k dispozici.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Mgr. Barbora Havlíčková

Mgr. Barbora Havlíčková

Barbora je absolventkou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zkušenosti získala již během studia v nadnárodní společnosti nebo v advokátní kanceláři zabývající se korporátním právem a nemovitostmi. U nás působí od roku 2021 jako advokátní koncipientka. Ovládá angličtinu a francouzštinu.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí