Nařízení MiCa dopadne i na „kryptoinfluencery”

Mgr. Barbora Havlíčková
Finanční služby a regulace

Nařízení Evropské unie Markets in Crypto-assets (MiCA) dopadne i na takzvané „kryptoinfluencery“ na sociálních sítích. V nařízení MiCA se nachází pasáž, která se týká veřejných komentářů na sociálních sítích, které mohou ovlivnit chování investorů. S účinností nařízení MiCA mohou být „kryptoinfluenceři“ obviněni z manipulace s trhem, a to v případě že své sledující neupozorní, že propagované aktivum drží, či s ním mají jakoukoliv spojitost. Při propagaci krypta bude s účinností nařízení MiCA tedy nezbytné informovat o potenciálním střetu zájmů.

Cílem je zabránit obchodování zasvěcených osob, nezákonnému zveřejňování interních informací a manipulaci s trhem souvisejícím s kryptoaktivy, tedy zajištění integrity trhů s kryptoaktivy.

I regulační orgány po celém světě věnují „kryptoinfluencerům“ stále větší pozornost. Americká Komise pro cenné papíry a burzy udělila v nedávné době pokutu ve výši 1,26 milionu dolarů americká celebritě Kim Kardashian za propagaci kryptoměny EthereumMAX (EMAX) na sociálních sítích bez uvedené skutečnosti, že za zveřejnění informace jí bylo zaplaceno.  

Nařízení MiCA má podle očekávání vstoupit v platnost v druhé polovině roku 2024. Máte-li jakékoliv dotazy k regulaci kryptoaktiv, neváhejte nás kontaktovat.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Mgr. Barbora Havlíčková

Mgr. Barbora Havlíčková

Barbora je absolventkou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zkušenosti získala již během studia v nadnárodní společnosti nebo v advokátní kanceláři zabývající se korporátním právem a nemovitostmi. U nás působí od roku 2021 jako advokátní koncipientka. Ovládá angličtinu a francouzštinu.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí