Nový EU sankční helpdesk pro malé a střední firmy

Mgr. Šimon Kania
Ostatní právní služby

Evropská unie (EU) zřídila nástroj, který má pomoci všem malým a středním podnikům (SMEs) lépe se orientovat v oblasti sankcí. Pod názvem EU Sanctions Helpdesk nabízí EU individuální podporu při provádění kontrol v oblasti sankcí (tzv. due diligence) a zpřístupňuje praktické materiály, které mají usnadnit orientaci ve složitém sankčním prostředí. 

Nabídka EU Sanctions Helpdesk

Sankce, zejména ty evropské a OSN, se týkají široké škály subjektů a transakcí. Pro malé a střední podnikatele, kteří často nemají vlastní specializovaný compliance tým, může být složité rozpoznat, kdy je nutné sankce řešit a jak správně provést kontrolu obchodního partnera nebo transakce. Právě zde má mít Helpdesk svou hlavní roli. Helpdesk pokrývá všechna omezující opatření platná v celé EU.

K čemu Helpdesk slouží:

  • Personalizované poradenství – přímá, individuální podpora při kontrolách sankční due diligence
  • Databáze zdrojů – seznam klíčových materiálů EU i třetích stran potřebných k provedení kontrol
  • Vodítka a příklady best practice – návody postupu, red flags (indikátory obcházení sankcí), checklisty
  • Publikace a podcasty – srozumitelná vysvětlení, průvodci sankčním rámcem, zkušenosti z praxe
  • Školení a webináře – tematické akce zaměřené na konkrétní otázky spojené se sankcemi

Na Helpdesk se můžete obrátit nejen při provádění sankční due diligence v souvislosti s konkrétní obchodní transakcí, ale také pokud potřebujete vysvětlení jednotlivých zákazů nebo povinností podle sankčních nařízení EU. Helpdesk navíc nabízí podporu i při nastavování a rozvoji vašeho interního programu pro dodržování sankční regulace.

Přijetí žádosti bude potvrzeno do 2 pracovních dnů. U jednodušších dotazů lze očekávat odpověď do 5 pracovních dnů. V případě složitějších otázek, zejména pokud se týkají rozsáhlejších sankčních režimů, jako jsou Rusko, Bělorusko nebo Írán, se odpověď obvykle poskytuje do 10 pracovních dnů.

Mezinárodní sankce přehledně

I relativně běžné obchodní vztahy mohou podléhat sankčním pravidlům. Povinnost mít funkční systém kontroly sankcí dnes není jen otázkou „velkých hráčů“. Sankce mohou dopadat například na odběratele nebo subdodavatele z Ruska, Běloruska nebo Íránu, či finanční transakce přes sankcionované subjekty. Za porušení sankčních pravidel hrozí vysoké pokuty, v krajním případě i trestněprávní odpovědnost.

Pro více informací je Helpdesk dostupný online na adrese EU Sanctions Helpdesk - European Union.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Mgr. ŠImon Kania

Mgr. Šimon Kania

Šimon se specializuje na finanční právo, smluvní právo a finanční regulaci obecně. V naší kanceláři působí na pozci advokátního koncipienta. Zaměřuje se zejména na poradenství v oblasti prevence praní špinavých peněz (AML), platebních služeb a dalších aspektů finanční regulace, kde pomáhá klientům efektivně nastavit produkty a podnikat v souladu s regulatorními požadavky. Ve své praxi se podílel také na přípravě a vyjednávání širokého spektra smluvní dokumentace, včetně jejího přizpůsobení specifickým potřebám klientů. Hovoří plynně česky a anglicky.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí