S ohledem na zcela nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru (ZSÚ), který nabude účinnosti 1. prosince 2016, dochází v oblasti poskytování spotřebitelských úvěrů k řadě změn. Jedna z těch zásadních se týká také změny dohledového orgánu, který bude vykonávat kontrolu nad osobami oprávněnými poskytovat či zprostředkovávat spotřebitelský úvěr.
Jaké tedy bude rozdělení kompetencí České obchodní inspekce (ČOI) a České národní banky (ČNB) po účinnosti nového zákona od 1. prosince 2016? Nad poskytovateli a zprostředkovateli spotřebitelského úvěru oprávněnými k výkonu své činnosti na základě živnostenského oprávnění, které získali přede dnem nabytí účinnosti ZSÚ, vykonává kontrolu ČOI jako doposud. To však pouze do doby, než ČNB rozhodne o udělení oprávnění k činnosti žadatelů o povolení podle ZSÚ, nejdéle však po dobu 18 měsíců ode dne nabytí účinnosti ZSÚ. Nejpozději od 1. června 2018 tato dvojkolejnost zmizí a jediným orgánem dohledu nad dodržováním povinností poskytovatelů, zprostředkovatelů ale také osob pořádajících odborné zkoušky zaměřené na prokázání odborných znalostí a dovedností podle ZSÚ bude ČNB.
Nad stávajícími poskytovateli a zprostředkovateli spotřebitelského úvěru tak bude i nadále vykonávat dohled ČOI a i nadále u nich bude provádět kontrolu dodržování právních povinností až do doby, než ČNB rozhodne o jejich žádosti o povolení k poskytování či zprostředkování spotřebitelských úvěrů. Subjekty, které do konce února 2018 nepodají žádost o povolení k poskytování či zprostředkování spotřebitelského úvěru, budou muset svou činnost ukončit.
Toliko nad nově licencovanými a registrovanými subjekty dle ZSÚ bude vykonávat dohled ČNB. Tímto legislativním řešením dal zákonodárce časový prostor ČNB k internímu nastavení svých dohledových povinností. ČNB ve správních řízeních bude rozhodovat o tom, kdo obdrží povolení k poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru a nepřímo tak bude i rozhodovat o tom, nad kým bude následně vykonávat dohled. Tímto postupem dojde ke značnému zmenšení počtu licencovaných či registrovaných subjektů, jelikož licenci obdrží pouze subjekty, které v celém rozsahu vyhoví požadavkům ZSÚ a prováděcích předpisům. ČNB tak nebude od počátku zahlcena povinností dohlížet na tisíci subjekty, ale „pouze“ nad desítkami až stovkami subjektů, které úspěšně projdou licenčním řízením.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
JUDr. Lumír Schejbal
Jsem zakládající partner advokátní kanceláře. Po ukončení studií na Právnické fakultě Masarykovy univerzity jsem pracoval jako právník a compliance officer u obchodníků s cennými papíry ATLANTIK finanční trhy a CYRRUS. V roce 2007 jsem založil vlastní advokátní kancelář se specializací na finanční regulaci. Jsem členem Asociace pro kapitálový trh, České fintech asociace a Českého compliance institutu. Působím jako externí vyučující na Právnické fakultě MU.
Mou specializací je právo finančních trhů s businessovým přesahem. V rámci své dosavadní praxe jsem zajišťoval pro klienty povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry, licence platební instituce či investiční společnosti. Podílel jsem se na projektech financovaných korporátními dluhopisy v řádu miliard Kč, zastupoval jsem klienty v licenčních i sankčních řízeních před ČNB.
Spolu s kolegy jsem připraven pro vás začít pracovat.