Jak budou účtovat poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy, tzv. CASP?

Ing. Kateřina Sobotková
Finanční služby a regulace

Subjekty, které byly oprávněny poskytovat služby související s kryptoaktivy na základě živnostenského oprávnění (živnost ohlašovací volná s předmětem podnikání č. 81 podle přílohy č. 4 živnostenského zákona „poskytování služeb souvisejících s virtuálním aktivem“) a plánují ve své činnosti pokračovat, v současné době již pravděpodobně chystají podklady pro podání žádosti o udělení povolení k činnosti poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (dále jen CASP). Licenční proces se totiž v závislosti na rozsahu povolení v některých částech podobá žádosti o povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry, tedy časově i finančně náročnému řízení.

Uváděné subjekty musí podat žádost o udělení povolení k činnosti CASP podle nařízení MiCA do 31. července 2025, poté budou moci tuto činnost nadále vykonávat na základě oprávnění do dne nabytí právní moci rozhodnutí o této žádosti, nejdéle však do 1. července 2026.

Pakliže o podání žádosti přemýšlíte, případně jste ve fázi přípravy podkladů, včetně finančních predikcí, podstatnou informací je, že CASP povedou účetnictví v souladu s vyhláškou č. 500/2002 Sb., která provádí zákon o účetnictví, tedy jako běžní podnikatelé. Uvedené platí v případě, že subjekt současně nemá další sektorová povolení, například jako obchodník s cennými papíry. CASP tedy (pro někoho možná i překvapivě) nebyli zařazeni mezi účetní jednotky, na které by se použila vyhláška č. 501/2002 Sb. Ta tedy nadále zůstává povinná pouze pro:

  • banky, vč. smíšených a finančních holdingových osoby podle zákona upravujícího činnost bank
  • spořitelní a úvěrní družstva
  • obchodníky s cennými papíry
  • investiční společností a investičním fondy
  • penzijní společnosti, účastnické fondy nebo transformované fondy
  • instituce elektronických peněz
  • platební instituce.

Na našem webu máme k dispozici sérii článků ohledně MiCA, včetně zaměření se na CASP. V případě potřeby pomoci v rámci procesu žádosti o povolení CASP se na nás neváhejte obrátit

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Ing. Kateřina Svobodová

Ing. Kateřina Sobotková

Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky. 

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí