Jasná, transparentní a jednotná pravidla pro trhy kryptoaktivy se neúprosně blíží. MiCA změní vše od vydávání kryptoaktiv po poskytování služeb s nimi souvisejícími. Připravte se s námi. Začínáme přehledem základních informací a doporučeními. A vy chcete být u toho.
Nařízení MiCA (z anglického Markets in Crypto-Assets) představuje dlouho očekávanou regulaci pro trhy s kryptoaktivy. Regulaci, která do tohoto doposud stinného světa vnáší jasná a zastřešující pravidla tak, aby zajistila transparentnost, jednotnost a především bezpečnost v oblasti digitálních aktiv.
Tento článek je úvodem série, ve níž si nařízení MiCA komplexně představíme. Těšit se mohou především vydavatelé kryptoaktiv (a jejich bílé knihy – whitepapery) nebo poskytovatelé služeb spojených s kryptoaktivy, kteří nově budou muset žádat o povolení. Stranou však nezůstane ani úzký vztah mezi nařízením MiCA a nařízením o digitální provozní odolnosti (DORA).
Připravili jsme si toho pro vás opravdu hodně:
Na co se vztahuje nařízení MiCA?
Bílé knihy a vydavatelé kryptoaktiv
Dnes se blíže zaměříme především na to, na co se MiCA vztahuje. Ve stručnosti nastíníme také to, kdo by měl nařízení věnovat pozornost a především proč.
MiCA obecně
MiCA je evropské nařízení, jehož oficiálním cílem je vytvořit komplexní právní rámec pro regulaci kryptoaktiv v Evropské unii. Zní to sice vznešeně, ale co přesně MiCA upravuje, si pod tím asi nepředstavíte.
Základem nařízení MiCA je tedy především úprava vydávání, veřejného nabízení a příjímání kryptoaktiv k obchodování a dále poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy. MiCA však dále upravuje například požadavky na ochranu spotřebitelů nebo zavádí opatření, která v zájmu integrity trhů s kryptoaktivy brání obchodování zasvěcených osob (insider-trading), nedovolenému zpřístupnění vnitřních informací či manipulaci s trhem. Nařízení je to zkrátka vydatné.
Kryptoaktivem nařízení MiCA rozumí digitální zachycení hodnoty nebo práva, které může být převáděno a ukládáno elektronicky pomocí technologie distribuovaného registru nebo pomocí podobné technologie (dnes typicky pomocí blockchainu).
Nařízení se nevztahuje na non-fungible tokeny (NFTs) a finanční kryptoaktiva, která jsou na úrovni Evropské unie regulována stávajícími předpisy. Nedotkne se ani decentralizovaných financí (DeFi), avšak to pouze za předpokladu, že služby související s kryptoaktivy budou poskytovány plně decentralizovaným způsobem bez jakéhokoliv zprostředkovatele.
Povinnosti přichází
Zpozornět byste měli zejména v případě, že vydáváte kryptoaktiva nebo poskytujete služby spojené s kryptoaktivy. Povinnosti dle nařízení MiCA totiž pocítíte na vlastní kůži.
Nad rámec obecné povinnosti jednat čestně, spravedlivě a profesionálně (nadto v nejlepším zájmu zákazníků) budete mimo jiné muset dodržovat například přísná pravidla obezřetného podnikání (a to jak při uvádění kryptoaktiv na trh, tak při poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy).
Nebudeme vám lhát – toho, co budete muset splňovat, je opravdu hodně. Podrobněji se na to ale podíváme v některém z příštích článků. Sem by se nám totiž určitě nevešlo.
Jste připraveni?
Přijetí nařízení MiCA představuje klíčový krok v definování a řízení trhu s kryptoaktivy. Předvídatelné prostředí nejenže odstraní nejasnosti, které inovace v oblasti digitálních aktiv v minulosti brzdily, ale zároveň přiláká společnosti a talenty z celého světa.
MiCA vstoupí v účinnost 30. prosince 2024, přičemž ustanovení pro tokeny vázané na aktiva a elektronické peněžní tokeny se použijí dokonce již o šest měsíců dříve. Přechodné období 18 měsíců, je sice dlouhé, nicméně zanedbání přípravy může mít vážné následky. Ostatně konkurence už může být o krok napřed.
Nenechávejte splnění regulatorních povinností na poslední chvíli a buďte s námi ve víru inovací a vývoje nejnovějších technologií již dnes.
Těšíme se na spolupráci!
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Mgr. Martin Novotný
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde pokračuje v doktorském studiu. Jako advokát se věnuje především obchodnímu právu a záležitostem moderních technologií, v jejichž rámci přináší inovativní a efektivní právní řešení, která odpovídají neustále se měnícímu obchodnímu prostředí. Ve své dosavadní praxi se podílel na řadě mezinárodních projektů. Je autorem mnoha odborných článků a často přednáší na konferencích. Hovoří česky a anglicky.