MiCA: Poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv

Mgr. Martin Novotný
Finanční služby a regulace

Služby související s kryptoaktivy bude možné poskytovat pouze na základě povolení k výkonu činnosti poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (crypto-asset service provider, CASP) uděleného příslušným orgánem členského státu, kterým u nás bude nejspíše Česká národní banka. Základní předpoklad pro získání povolení je (zásadně) právnická osoba se sídlem ve členském státě, kde poskytuje alespoň část svých kryptoslužeb, řízená z Evropské unie vedením s bydlištěm v Evropské unii. Tím to však zdaleka nekončí.

Stěžejním prvkem žádosti o povolení je totiž program činností vymezující kryptoslužby, které žadatel o povolení zamýšlí poskytovat, včetně toho, kde a jak tyto služby mají být nabízeny (obchodní plán). Důraz nařízení MiCA klade i na popis systému řízení a správy žadatele o povolení, včetně požadavků na důvěryhodnost a odbornou způsobilost vedoucích osob, jakož i požadavků na důvěryhodnost osob s kvalifikovanou účastí (společníků, akcionářů). Následující obecné požadavky společné pro veškeré související s kryptoaktivy a konečně požadavky na konkrétní kryptoslužby.

A aby toho nebylo málo, vše výše uvedené ještě fakticky rozšiřují regulatorní a prováděcí technické normy (RTS a ITS).

Univerzální povinnosti

Mezi univerzální povinnosti, tj. povinnosti, které musí plnit všichni poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy (dále také „CASPs“) patří především obecná povinnost jednat čestně, korektně a profesionálně v nejlepším zájmu zákazníků. CASPs musí plnit řadu informačních povinností, neboť svým zákazníkům například musí poskytnout whitepapery kryptoaktiv (resp. hypertextové odkazy) v souvislosti s nimiž své služby poskytují nebo zveřejnit svou cenovou politiku. Důležitá jsou i povinná varování na povahu kryptoaktiv.

Nařízení MiCA dále upravuje požadavky na obezřetnostní záruky (zejména ve vztahu k pojištění) a kapitálové požadavky, které v závislosti na poskytovaných kryptoslužbách činí 50.000, 125.000 nebo 150.000 euro. Neméně přísné jsou poté požadavky na systémy řízení a správy, včetně řízení rizik, a to přitom necháváme stranou povinnosti v oblasti řízení rizik IKT dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2554 ze dne 14. prosince 2022 o digitální provozní odolnosti finančního sektoru.

Poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy podléhají také pravidlům pro opatrování kryptoaktiv a finančních prostředků zákazníků, pokud s nimi nakládají. CASPs také musí zavést a udržovat postupy pro vyřizování stížností, politiky pro řízení střetu zájmů či dodržovat pravidla outsourcingu. V neposlední řadě nařízení MiCA upravuje povinnosti za účelem řádného ukončení činnosti, včetně zajištění pokračování či obnovy klíčových činností.

To vše následně doplňují specifické povinnosti pro konkrétní kryptoslužby. Přehledně se všem oblastem věnujeme v ostatních článcích z této série

Souvislosti s nařízením DORA

Služby v oblasti kryptoaktiv

Povinnosti CAIs

Na co se vztahuje nařízení MiCA?

Bílé knihy a vydavatelé kryptoaktiv

Doporučujeme začít s přípravami co nejdříve. Pomůžeme vám se všemi regulatorními požadavky.

 

 

 

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Mgr. Martin Novotný

Mgr. Martin Novotný

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde pokračuje v doktorském studiu. Jako advokát se věnuje především obchodnímu právu a záležitostem moderních technologií, v jejichž rámci přináší inovativní a efektivní právní řešení, která odpovídají neustále se měnícímu obchodnímu prostředí. Ve své dosavadní praxi se podílel na řadě mezinárodních projektů. Je autorem mnoha odborných článků a často přednáší na konferencích. Hovoří česky a anglicky.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí