Jsou platby kartou opravdu zadarmo?

JUDr. Lumír Schejbal
Licence ČNB

Za platbu debetní či kreditní kartou zpravidla neplatí držitelé karet transakční poplatky. To je standard. Poplatky z platebních transakcí hradí vlastní bance příjemci karet a plateb, tedy poskytovatelé zboží a služeb. Nařízením EU o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce z roku 2015 byla výše poplatku omezena na max. 0,2 % z objemu.

A co platby v zahraničí? Byl jsem na týdenní dovolené v Lisabonu. Krásné město, přívětiví lidé a dobrá atmosféra. Kráse Prahy či Budapešti se nevyrovná, cenově je na tom přibližně stejně. A co ty platby? Jsem celkem konzervativní, tak jsem si před cestou směnil předpokládanou útratu v EUR do hotovosti. Směnný kurz u pouličního směnárníka byl 26,45, kurz ČNB dne 14.6.2017 byl 26,16, spread směnárníka 1,1 %.

V půlce pobytu jsem zjistil, že hotovost nebude stačit, a tak jsem začal některé služby, zejména vstupné do památek a muzeí hradit kartou. Poplatky nulové, ale směnné kurzy mě překvapily. Níže přikládám tabulku transakcí s výší kurzového měnového spreadu. Z tabulky si může každý udělat představu, zda jsou platby kartou v zahraničí zadarmo.

Datum

Směnný kurz

Kurz ČNB

Spread %

Místo směny

14.6.2017

26,45

26,16

1,1

Směnárník Brno

18.6.2017

26,84

26,23

2,27

Terminál Lisabon

21.6.2017

28,40

26,26

7,5

Bankomat Lisabon

22.6.2017

26,74

26,13

2,28

Terminál Lisabon

Zdroj: vlastní transakce a výpočty autora

Samostatnou kapitolou byl výběr z bankomatu. Všechny bankomaty v Lisabonu, tedy i bankomaty v pobočkách bank, provozovala společnost Euronet Worldwide, nemělo tedy smysl řešit z kterého bankomatu vybrat. Dne 21.6.2017 jsem vybíral 100 EUR a směnný kurz CZK/EUR byl 28,40 + poplatek za výběr 94 Kč. Spread plus poplatek činil celkem 10,8 % z objemu transakce. Fíííjoo koukal jsem.

Z výše uvedeného si může každý udělat vlastní závěr, zda jsou platby kartou v zahraničí zadarmo. Je jasné, že banky, provozovatelé terminálů a další platební provideři chtějí maximalizovat svůj zisk, ale cokoliv nad 2 % z objemu transakce mi přijde hodně.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

JUDr. Lumír Schejbal

JUDr. Lumír Schejbal

Jsem zakládající partner advokátní kanceláře. Po ukončení studií na Právnické fakultě Masarykovy univerzity jsem pracoval jako právník a compliance officer u obchodníků s cennými papíry ATLANTIK finanční trhy a CYRRUS. V roce 2007 jsem založil vlastní advokátní kancelář se specializací na finanční regulaci. Jsem členem Asociace pro kapitálový trh, České fintech asociace a Českého compliance institutu. Působím jako externí vyučující na Právnické fakultě MU.

Mou specializací je právo finančních trhů s businessovým přesahem. V rámci své dosavadní praxe jsem zajišťoval pro klienty povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry, licence platební instituce či investiční společnosti. Podílel jsem se na projektech financovaných korporátními dluhopisy v řádu miliard Kč, zastupoval jsem klienty v licenčních i sankčních řízeních před ČNB.

Spolu s kolegy jsem připraven pro vás začít pracovat.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí