Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1113, známé jako TFR (Transfer of Funds Regulation) přineslo změny do způsobu, jakým musí být doprovázeny převody peněžních prostředků a hlavně nově kryptoaktiv v rámci EU. Pokud podnikáte v oblasti platebních služeb regulaci pravděpodobně již znáte. Pokud však poskytujete služby spojené s kryptoaktivy, doporučujeme zpozornit.
Konec anonymity u kryptoaktiv?
Zásadní novinkou je, že se nově nařízení vztahuje i na převody kryptoaktiv. Poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy (CASP) musí u každé transakce vést podrobné informace o původci a příjemci. Nezáleží přitom na výši převodu a pravidla se použijí i na vnitrostátní převody.
Co přesně musíte předat s každým převodem?
Jako CASP máte povinnost, aby každý převod obsahoval:
- informace o původci: jméno, adresu, číslo dokladu nebo datum a místo narození, adresu v DLT síti (je-li použitá), číslo účtu (pokud existuje), a případně LEI nebo jiný oficiální identifikátor;
- informace o příjemci: jméno, adresu v DLT síti nebo číslo účtu (pokud existuje), a případně LEI nebo jiný identifikátor.
Tyto údaje musíte zajistit předem nebo nejpozději současně s převodem. Nesmí dojít k převodu bez jejich ověření, a to na základě spolehlivých a nezávislých zdrojů.
Zvláštní pravidla pro nehostované peněženky
Pokud převádíte částku nad 1 000 eur na tzv. nehostovanou adresu, musíte ověřit, zda je tato adresa vlastněna nebo ovládána původcem. Totéž platí i pro příjemce, pokud kryptoaktiva přichází z nehostované adresy.
Když informace chybí
Poskytovatel příjemce kryptoaktiv musí zkontrolovat, zda jsou údaje o původci a příjemci kompletní. Pokud ne, pak transakce nemusí být provedena, nebo může být vrácena zpět, případně může být požadováno doplnění informací.
Při opakovaném nedodání údajů je třeba přerušit obchodní vztah s druhou stranou a informovat příslušný dozorový orgán.
Co si z toho odnést?
Nařízení TFR přináší jednotná a přísná pravidla pro převody kryptoaktiv v rámci EU. Už nestačí „jen“ vědět, odkud a kam transakce směřuje — nyní musíte vědět i kdo za ní stojí. Ať už působíte jako CASP původce, příjemce, nebo zprostředkovatele, očekává se od vás, že budete mít:
- funkční systém pro sběr a ověřování dat,
- kontrolní mechanismy na detekci chybějících údajů,
- a jasné interní postupy pro řešení podezřelých nebo neúplných transakcí.
V případě jakýchkoliv dotazů k této problematice se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme a provedeme vás touto problematikou.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
