Novela zákona č. 240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF) zpřísňuje pravidla pro osoby spravující majetek srovnatelný s obhospodařováním (správce). Těmto subjektům se dnes říká alternativní fondy, mini fondy, § 15 apod. Plánovaná účinnost novely je 1. července letošního roku.
Změna názvu a další povinnosti
Nejzásadnější změnou je, že název všech správců musí obsahovat slovní spojení „osoba rizikového kapitálu“ a nesmí obsahovat slovo „fond“. Všech 477 správců registrovaných u České národní banky bude muset změnit svůj název, což v praxi znamená využít služeb právníků, resp. notáře, protože změna názvu společnosti je určena společenskou smlouvou či stanovami. Změna názvu je konstitutivní, nastane až zápisem do obchodního rejstříku.
Od účinnosti novely mohou správcům svěřit prostředky do správy jen osoby, které budou předem písemně informovány o skutečnostech uvedených v zákoně (rizika), investují alespoň částku 125 000 eur a správce na základě vyplněného investičního dotazníku vyhodnotí, že investice odpovídá jeho finančnímu zázemí, investičním cílům a odborným znalostem a zkušenostem v oblasti investic. Investor musí tyto skutečnosti písemně potvrdit. Informační povinnost a posouzení vhodnosti investice není nutné doplňovat u investorů, kteří svěřili prostředky správcům před účinností novely. Pozor, v případě, kdy stávající investor po účinnosti novely navýší svou investici, musí už nové povinnosti splnit. Doposud správci mohli s každou svou investiční strategií oslovit maximálně 20 nekvalifikovaných investorů. Nově může mít správce ve správě prostředky pouze 20 investorů pod 125 000 eur, bez ohledu na množství investičních strategií. Pokud celkový počet všech investorů přesáhne 20, bude správce povinen ČNB předložit každoročně zprávu auditora o ověření dodržení počtu investorů, kteří nesplňují minimální výši svěřených prostředků (125 000 eur). Spolu se zpřísněním pravidel bude zaveden poplatek za zápis do seznamu osob spravující majetek srovnatelný s obhospodařováním, a to ve výši 10 000 Kč.
Pro stávající správce jsou důležitá přechodná období pro sladění jejich činnosti s novelou ZISIF:
- pro změnu názvu je stanovena lhůta 6 měsíců od účinnosti zákona,
- pro dosažení počtu maximálně 20 investorů nesplňujících požadavky výše svěřených prostředku je lhůta 24 měsíců od účinnosti zákona.
Sankce
Novela ZISIF obsahuje též sankce za nesplnění nových povinností. Tou je výmaz z registru České národní banky. ČNB může i navrhnout rejstříkovému soudu likvidaci společnosti, která po uplynutí přechodných období nesplňuje nově zavedené povinnosti.
Nové povinnosti mění doposud platná pravidla v oblasti alternativního investování. Doporučujeme všem dotčeným osobám, aby nové povinnosti konzultovali se zkušenými poradci v této oblasti. Případné zrušení registrace či likvidace společnosti mohou mít velmi negativní dopad jak na správce, tak na jejich investory.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Mgr. Filip Urban
Filip je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity a u nás pracuje jako advokátní koncipient. V praxi ovšem není nováčkem, při studiu nabral zkušenosti v advokátní kanceláři působící v oblasti nebankovních spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, vymáhání pohledávek a korporátního práva. V naší kanceláři se věnuje především firemnímu právu a regulaci finančních trhů. Hovoří anglicky.