Mezi mnoha povinnostmi crypto-asset issuers (CAIs), vydavatelů kryptoaktiv, je jednat v nejlepším zájmu držitelů kryptoaktiv. V tomto článku shrnujeme jejich základní povinnosti, včetně náležitostí ke schválení whitepaperu k emisi, o němž píšeme v předchozím článku.
Další témata najdete zde:
Na co se vztahuje nařízení MiCA?
Povinnosti a odpovědnost vydavatelů kryptoaktiv
Obecně na vydavatele kryptoaktiv (crypto-asset issuers, CAIs) dopadá povinnost jednat s vysokým standardem péče (čestně, spravedlivě a profesionálně ) a v nejlepším zájmu držitelů kryptoaktiv. Speciální pozornost poté vydavatelé kryptoaktiv musí věnovat široké informační povinnosti a řízení střetu zájmů. Stranou nesmí zůstat ani přísné bezpečnostní standardy a zásady rovného zacházení.
Vydavatelé kryptoaktiv také samozřejmě odpovídají za správnost, úplnost a jasnost veškerých informací uvedených ve whitepaperu. A aby toho nebylo málo, musí dbát na opatření proti zneužívání trhu, neboť jsou povinni chránit vnitřní informace nebo s nimi naopak včas seznámit veřejnost.
Jak jsme naznačili v minulém článku, povinností nařízení MiCA zkrátka přináší opravdu hodně.
Oznámení x schválení?
Dobrou zprávou je, že whitepapery ostatních kryptoaktiv (tj. ostatní kryptoaktiva, na něž nedopadá žádná z výjimek) nepodléhají žádnému předchozímu schválení ze strany regulátora. I přesto však whitepaper bude nutné oznámit a zveřejnit. V oznámení poté bude nutné vysvětlit, proč dané kryptoaktivum nespadá do působnosti směrnice MiFID II a dále, proč se nepovažuje za token vázaný na aktiva nebo elektronický peněžní token.
Právě tokeny vázané na aktiva a elektronické peněžní tokeny totiž podléhají přísnějšímu režimu. Ani v jednom případě však nejde o „standardní schválení“ tak, jak probíhá například u prospektu dluhopisu. Rozdíl je zejména v tom, že u tokenů vázaných na aktiva se vyžaduje, aby vydavatel nejprve získal povolení, na základě kterého se poté whitepaper považuje za schválený. Elektronické peněžní tokeny si poté vystačí i bez „fikce schválení“, na druhou stranu je ale mohou vydávat pouze úvěrové instituce a instituce elektronických peněz.
Shrnutí
Povinnosti CAIs shrnuje návrh zákona o digitálních financích, kde soubor evropských pravidel MiCA doplňují česká specifika. Týká se to například předkládání auditorem ověřené účetní závěrky nebo podmínek odborné způsobilosti pro obchodníky s kryptoaktivy.
Doporučujeme začít s přípravou v předstihu. Pomůžeme vám projít změnami v odvětví krytoaktiv do nové etapy vašeho podnikání.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Mgr. Martin Novotný
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde pokračuje v doktorském studiu. Jako advokát se věnuje především obchodnímu právu a záležitostem moderních technologií, v jejichž rámci přináší inovativní a efektivní právní řešení, která odpovídají neustále se měnícímu obchodnímu prostředí. Ve své dosavadní praxi se podílel na řadě mezinárodních projektů. Je autorem mnoha odborných článků a často přednáší na konferencích. Hovoří česky a anglicky.