S mezaninovým financováním se setkáváme zejména u developerských či akvizičních projektů. Obecně se s ním můžeme setkat všude tam, kde při financování projektu chybí dostatek vlastního kapitálu.
Mezanin je standardně definován jako „mezipatro“. Mezaninem je tedy myšleno financování mezi zpravidla externím bankovním financování projektu a vlastními zdroji realizační společnosti. Pro názornost praktického fungování uvádíme níže případovou studii.
Developerská společnost chtěla na svůj projekt bytového domu využít bankovní financování. V počáteční fázi společnost koupila pozemky za vlastní prostředky. Nechala zpracovat projet a rozpočet stavby. Rozpočet stavby činil 230 mil. Kč. Hodnota pozemků byla znalcem banky určena na 28 mil. Kč. Banka přislíbila financování projetu v případě, že účast developera na projektu bude alespoň 35 % nákladů, tedy 80,5 mil. Kč. Developer má však pouze pozemek v hodnotě 28 mil. Kč a vlastní cash ve výši 12,5 mil. Kč. Jak zajistit zbývajících 40 mil. Kč?
Developer může vedle bankovního kapitálu využít další cizí kapitál. Může najít individuální investory, kteří potřebnou částku zafinancují či může vydat emisi dluhopisů.
Emise dluhopisů v oblasti developmentu je relativně nový způsob získání mezaninového financování. V daném případě nelze využít podlimitní emisi dluhopisů do 1 mil. EUR. Zbývá jen privátní emise dluhopisů, která je však omezena možností nabídnout privátní emisi pouze 149 investorům. Další variantou je emise dluhopisů s prospektem. V daném případě jsme doporučili dluhopisový program se základním prospektem. Dluhopisový program umožní vydat více emisí dluhopisů pro různé developerské projekty skupiny.
Naše advokátní kancelář zpracovala prospekt za 6 týdnů a 8 týdnů trvalo schválení prospektu na ČNB. Dluhopis s prospektem mají tu výhodu, že kromě jejich neomezené veřejné nabídky, je mohou nabízet i investiční zprostředkovatelé. Podlimitní emise nebo privátní emise nabízet nesmějí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dluhopisy developera s dlouholetou historií, podařilo se investičním zprostředkovatelům emisi dluhopisů ve výši 40 mil. Kč umístit mezi investory za necelé 2 měsíce.
Prospekt cenného papíru, tedy i základní prospekt dluhopisů, platí jeden rok, díky tomu mohl emitent použít základní prospekt k pokrytí ještě jedné dluhopisové emise, kterou financoval jiný projekt v o něco menším objemu.
Ve výše uvedené případové studii je vidět, že financování chybějícího mezaninu prostřednictvím emise prospektovaných dluhopisů je vhodné a reálné řešení.
Naše advokátní kancelář v daném případě pomohla se strukturováním financování projektu, zpracováním emise dluhopisů, včetně prospektu a zastupováním při schvalování na ČNB. Dále připravila distribuční smlouvy pro umístění dluhopisů mezi investory a poskytovala právní poradenství při řešení otázek spojených s umístěním.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
JUDr. Lumír Schejbal
Jsem zakládající partner advokátní kanceláře. Po ukončení studií na Právnické fakultě Masarykovy univerzity jsem pracoval jako právník a compliance officer u obchodníků s cennými papíry ATLANTIK finanční trhy a CYRRUS. V roce 2007 jsem založil vlastní advokátní kancelář se specializací na finanční regulaci. Jsem členem Asociace pro kapitálový trh, České fintech asociace a Českého compliance institutu. Působím jako externí vyučující na Právnické fakultě MU.
Mou specializací je právo finančních trhů s businessovým přesahem. V rámci své dosavadní praxe jsem zajišťoval pro klienty povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry, licence platební instituce či investiční společnosti. Podílel jsem se na projektech financovaných korporátními dluhopisy v řádu miliard Kč, zastupoval jsem klienty v licenčních i sankčních řízeních před ČNB.
Spolu s kolegy jsem připraven pro vás začít pracovat.