Vláda ČR schválila návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu. Návrh navazuje na koncepci rozvoje kapitálového trhu z roku 2019.
Návrh zavádí tzv. dlouhodobý investiční produkt, jako alternativu pro finanční zabezpečení na stáří, který bude stejně jako další produkty spoření na stáří daňově podporován, přičemž podmínky by měly být shodné jako u ostatních produktů, tedy trvání alespoň 10 let (oproti současným pěti!) a využití majetku až po dosažení 60 let věku.
___
Upozorňujeme, že obsah návrhu zákona se právě mění, v článku mohou nastat změny.
___
Pod produktem spoření na stáří se dle nového znění rozumí:
- penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona upravujícího penzijní připojištění se státním příspěvkem,
- doplňkové penzijní spoření podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření,
- penzijní pojištění u instituce penzijního pojištění,
- soukromé životní pojištění,
- dlouhodobý investiční produkt.
Dále návrh přináší některé změny ve III. penzijním pilíři. Vedle účastnických fondů by měl být zaveden alternativní účastnický fond, který přináší větší možnosti správců v investování, jako například investice do private equity, nemovitostního sektoru, start-up projektů, apod. Dále dochází ke změnám v poskytování státního příspěvku (poslední nastavení bylo před 10 lety!). Dle novely by mělo být rovněž umožněno zachování účasti v transformovaném fondu při současném novém přispívání do účastnického fondu se státním příspěvkem.
Zákon však zavádí řadu změn i do dalších oblastí finančního trhu v ČR. V jednom z našich předchozích článků jsme popisovali plánované změny v ZPKT. Mění se však i znění zákona o dluhopisech, kdy došlo například k vynětí některých bodů z povinných náležitostí emisních podmínek nebo došlo k bližší specifikaci při rozhodování mimo schůzi vlastníků.
Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.
Další články v kategorii
Ing. Kateřina Sobotková
Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky.