Ohrožení pobídek v modelu bez investičního poradenství?

Ing. Kateřina Sobotková
Finanční služby a regulace

Zatímco investiční podniky v tuzemsku v současnosti intenzivně diskutují systém odměňování, je možné, že je v blízkých časech čekají další zásadní změny, které budou muset ve svém modelu podnikání zohlednit. V současné době probíhají trialogová jednání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU ohledně návrhu legislativního balíčku „Retail Investment Strategy“ (RIS), který je zaměřený na posílení ochrany retailových investorů v Evropské unii a zvýšení jejich důvěry v kapitálové trhy. Jedním z klíčových prvků návrhu je zákaz pobídek (inducements) v oblasti finančních a pojišťovacích služeb, pokud jsou tyto služby poskytovány bez investičního poradenství. Komise při přípravě strategie zvažovala i úplný zákaz všech forem pobídek v rámci EU, avšak vzhledem k potenciálním destabilizujícím dopadům na distribuční systémy zvolila odstupňovaný přístup. Ten má zároveň poskytovatelům služeb dát dostatečný čas na přizpůsobení obchodních modelů.

Ke stávajícímu modelu zákazu pobídek při nezávislém poradenství a správě portfolií se má zákaz pobídek dle návrhu vztahovat i na pobídky vyplácené ze strany tvůrců distributorům v souvislosti s přijímáním a předáváním pokynů nebo prováděním pokynů, tedy služby bez poradenského prvku. Cíl je zřejmý, a sice minimalizovat střety zájmů, ke kterým v oblasti distribuce produktů může docházet.

Kromě již zmíněného zákazu vyplácení pobídek v případě uvedených investičních služeb by dle návrhu RIS mělo dojít rovněž k zefektivnění poskytování informací zákazníkovi o vyplácení pobídek, nebo posílení zásady nejlepšího zájmu zákazníka.

Na druhou stranu nutno uvést, že Rada EU zaujímá k uváděnému zákazu pobídek spíše opačný názor a trvá na zavedení spíše obecných zásad, které je třeba při vyplácení nebo přijímání pobídek dodržovat.

Nicméně, je více než zřejmé, kam návrh Komise cílí. V současnosti je již možné pozorovat reálné dopady uvedeného v praxi, neboť úplný zákaz pobídek byl v minulosti zaveden ve Velké Británii, a to od roku 2013 prostřednictvím tzv. Retail distribution review.

Britský dohledový orgán (FCA) v roce 2020 vydal zprávu[1], kde tento bezpobídkový model hodnotí. Jako svá zásadní zjištění uvádí:

  • Nárůst využívání poradenství: Podíl dospělých ve Spojeném království, kteří obdrželi finanční poradenství, vzrostl z 6 % v roce 2017 na 8 % v roce 2020.
  • Zvýšení počtu poradců: Počet finančních poradců se zvýšil z 35 000 v roce 2012 na 36 400 v roce 2019, což představuje nárůst o 4 %.
  • Rozvoj automatizovaného poradenství

Otázkou však například je, jak vysoký by byl nárůst poradců bez zákazu pobídek či zda rozvoj automatizovaného poradenství není spíše důsledkem technologického rozvoje. Studie KPMG[2] z roku 2021 totiž naopak uvádí, že významná část retailových klientů ve Spojeném království přístup k investičnímu poradenství nemá. Může to být až 11 % obyvatel. Poradci se sami začali vyhýbat menším klientům, neboť se jim pracovat pro ně nevyplatí.[3] 

Z návrhu RIS je tedy zřejmé, že Komise směřuje ke strukturovanému omezení pobídkového modelu a k podpoře distribuce orientované na zájmy klienta. Je otázkou, zda a jakým způsobem bude návrh RIS balíčku upraven a v jaké variantě předložen, což je očekáváno ke konci roku 2025.

Každá finanční distribuce, jak pobídková, tak placená, má své výhody a nevýhody. Je otázkou, zda rozhodnutí a výběr nenechat na klientech a nebrat jim ani jednu z uvedených variant.

 


[1] Financial Conduct Authority. Evaluation of the impact of the RDR and FAMR. London: Financial Conduct Authority, December 2020. Dostupné z: https://www.fca.org.uk/publication/corporate/evaluation-of-the-impact-of-the-rdr-and-famr.pdf

[2] KPMG. Commission-based remuneration vs. fee-based remuneration: is there a better model for retail investors? [online]. Paris: KPMG France; Madrid: KPMG Spain; Milan: KPMG Italy, November 2021 [cit. 2025-05-06]. Dostupné z: https://www.fbf.fr/uploads/2022/02/KPMG-Commission-based-remuneration-vs-fee-based-remuneration-is-there-a-better-model-for-retail-investors-1.pdf

[3] Hospodářské noviny, David Busta: Přišel čas zrušit finančním poradcům provize? https://archiv.hn.cz/c1-67603450-jsou-financni-poradci-prospesni-vyzkumy-ukazuji-kdy-mysli-na-penezenku-klienta-a-kdy-na-tu-svoji

 

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

Ing. Kateřina Svobodová

Ing. Kateřina Sobotková

Kateřina studovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně navazující studium na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se specializovala na finance a investiční management. Zkušenosti má také z compliance u společnosti působící na kapitálovém trhu. V advokátní kanceláři působí od roku 2021 a specializuje se na licenční řízení u ČNB v oblasti investičních a platebních služeb. Hovoří anglicky. 

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí