Zvýšení nájemného v časech inflace bez inflační doložky

Ing. Mgr. Lukáš Gamovský
Ostatní právní služby

Výdaje na bydlení rychle rostou. Nejen kvůli navyšování záloh na energie, ale obecně i z důvodu významného růstu míry inflace. Zatímco před lety neměla tzv. inflační doložka větší význam, nyní ji našim klientům-pronajímatelům doporučujeme sjednat. Setkáváme se však také s případy, že nájemní smlouvy jsou ve věci nájemného velmi mírné a sjednaná výše nájemného neodpovídá realitě na trhu. Majitel nemovitosti každý měsíc přichází o peníze. 

Jak zvýšit nájemné, pokud nájemní smlouva neobsahuje inflační doložku?

Řešení nabízí především ustanovení § 2249 OZ, které pronajímateli za splnění zde uvedených podmínek umožňuje zvýšit nájemné až o 20 %. Návrh na zvýšení nájemného však musí být podán v zákoně uvedeným způsobem a taktéž musí obsahovat náležitosti předpokládané zákonem. Jinak bude pronajímatel, jehož nájemce nebude souhlasit, s požadavkem navýšením neúspěšný. V případě soudního sporu však může za určitých okolností dojít k situaci, kdy soud rozhodne o navýšení nájemného více než o 20 %. Na to je vhodné nájemce v návrhu upozornit a motivovat jej tak k udělení souhlasu.

V případě, že budete mít zájem tímto způsobem navýšit nájemné nebo pokud potřebujete ošetřit nájemní smlouvu inflační doložkou, neváhejte nás kontaktovat.

Jsme připraveni provést vás celým procesem a začít pro vás pracovat.

Další články v kategorii

tým

Ing. Mgr. Lukáš Gamovský

Lukáš v naší kanceláři působil již jako student Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Praxi získal v advokátních kancelářích i ve veřejné správě na Odvolacím finančním ředitelství a v soudnictví jako stážista na Nejvyšším správním soudu. Po absolvování studia v oblasti ekonomiky se k nám vrátil na pozici koncipienta a specializuje se především na smluvní agendu. Hovoří anglicky.

Jsme právníci, ale umíme mluvit vaší řečí