Výborně obsazená a prakticky zaměřená konference, jejíž 4. ročník zorganizoval "hodinový finanční ředitel" Luděk Blahut, letos samozřejmě nevynechala nejdůležitější témata: finanční řízení, financování, change management a makroekonomie. Doba si ovšem žádá pokrok, proto se mluvilo i o digitalizaci a kyberbezpečnosti.
Pozitivním výsledkem podnikání je pochopitelně vytvoření majetku, s nímž je třeba zodpovědně nakládat a ideálně předat, včetně firmy nástupnické generaci. Což není vždy jednoduché. I na toto téma a s ním spojenou problematiku Family Office na Finanční konferenci došlo.
Vše podstatné shrnula v článku pro Finmag Jana Dronská, zaměřila se především na financování malých a středních firem a jejich spolupráci s bankami. Vypadá to, že zlaté časy, kdy měl firemní klient oprávněný pocit, že banky si jej váží a chce mu pomáhat v jeho podnikání, jsou pryč. Dnes je cítit spíše nezájem a zcela se vytratila kontinuita a efektivní spolupráce.
Lumír Schejbal také upozorňuje na to, že je třeba se finančním tokům a předmětu podnikání věnovat důkladně. Ideálně provést inventuru všechn činností a následně je strukturovat, aby se snížila rizika a finanční toky byly flexibilní.
„Výplata dividend z dceřiných společností do mateřské nepodléhá kapitálové dani, pokud jsou podíly matkou drženy alespoň dvanáct měsíců. Část peněz zůstává v holdingu, neboť holding může fungovat jako vnitrobanka a půjčovat dceřiným společnostem za tržní úrok, ale i bezúročně."
Podrobně se strukturování firem věnujeme například v tomto článku nebo v případové studii jednoho z našich klientů. Příznivým výsledkem dobře nastavené struktury je minimalizace podnikatelských rizik, možnost daňového plánování a efektivní distribuce zisku.