Ve své právní praxi se stále častěji setkáváme požadavky na právní ošetření projektů financovaných jinými než bankovními zdroji. Alternativní financování je stále populárnější a jeho výhodnost se často blíží financování bankovnímu, někdy jej svou jednoduchou konstrukcí i překonává. Jaké jsou tedy…
Emitenti se často ptají, zda mají vydat listinné či zaknihované dluhopisy. Není vždy jednoduché jim doporučit nejvhodnější variantu. V čem jsou tedy základní rozdíly, výhody a nevýhody mezi oběma podobami dluhopisů? Co je to dluhopis Dluhopis je cenný papír na řad. Je to vlastně formalizovaná…
Ve Sbírce zákonů byl dne 29. 4. 2016 zveřejněn nový zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Ohledně kvality zákona a jeho koncepci se vede rozsáhlá odborná diskuze, ale to není téma tohoto článku. Nás zaujalo nenápadné ustanovení zákona týkající se možnosti vyloučení účastníka…
Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu v souvislosti s MiFID II Ministerstvo financí předložilo k projednání vládě novelu zákona, kterou se mění zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Novela obsahuje převážně změny, jimiž se sleduje implementace směrnice MiFID II a…
Předmětem tohoto článku je stručný popis legální formy optimalizace výplaty dividend a podílů na zisku u právnických osob prostřednictvím holdingové struktury, tedy v rámci vztahu mezi mateřskou a dceřinou společností. Článek dále popisuje vytvoření optimalizačních holdingových struktur mezi…
V naší právní praxi se často setkáváme s dotazem, zda lze vydat emisi listinných dluhopisů bez prospektu, a tuto veřejně nabízet investorům, např. na internetu. Otázku je vždy nutné posuzovat pro každou jednotlivou emisi samostatně, neboť každá emise dluhopisů je individuální a má svá specifika…