Vláda ČR schválila návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu. Kromě novinek, které jsme popsali v jednom z našich předchozích článků, návrh zavádí tzv. dlouhodobý investiční produkt (DIP), jako alternativu pro finanční zabezpečení na stáří. DIP je název…
Aby mohl zahraniční obchodník s cennými papíry (OCP) fungovat v Česku, musí nejprve učinit oznámení u svého lokálního regulátora. Zahraniční OCP tedy sepíše a podá oznámení o zájmu otevřít pobočku v ČR. Po podání oznámení a všech příloh předá lokální regulátor oznámení České národní bance (ČNB).…
Pravidel, která musí subjekty finančního trhu dodržovat při zveřejňování informací je celá řada. Níže popisujeme vybraná z nich, přičemž podstatnou část článku věnujeme kapitálovému trhu. 1. Kapitálový trh V této oblasti je stěžejní Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/565, kterým se…
O přijetí Nařízení Evropského parlamentu a Rady o digitální provozní odolnosti finančního sektoru (DORA), které reaguje na potřebu řešení kybernetické bezpečnosti subjektů finančního trhu a zavádí jednotná pravidla pro zvýšení odolnosti finančního systému napříč členskými státy, jsme informovali v…
Kdo si přečte všechny regulatorně technické standardy (RTS) k nařízení o crowdfunding, musí být vyděšen vysokými požadavky na žadatele o licenci. Interně jsme to v kanceláři nazvali hybrid mezi malou bankou (hodnocení kreditního rizika, zajištění informační bezpečnosti a další kritéria) a obchodník…
EBA zveřejnila svoji zprávu, v níž porovnává licenční řízení v jednotlivých evropských státech pro subjekt žádajících o povolení k činnosti dle směrnice o platebních službách (PSD2). Získání licence platební instituce nebo vydavatele elektronických peněz se dle zprávy jeví v ČR jako komplikovanější…