Za platbu debetní či kreditní kartou zpravidla neplatí držitelé karet transakční poplatky. To je standard. Poplatky z platebních transakcí hradí vlastní bance příjemci karet a plateb, tedy poskytovatelé zboží a služeb. Nařízením EU o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce z roku…
Dne 3.1.2018 nabude účinnosti novela zákona č. 408/2010 Sb., o finančním zajištění (dále jen „zákon o finančním zajištění“), která přináší změnu v poskytování zajištění prostřednictvím převodu finančního kolaterálu neprofesionálními zákazníky. V § 7 zákona o finančním zajištění přibyl nový odstavec…
Emise dluhopisů, ať již veřejné či soukromé, podléhají relativně složité právní regulaci. Právní předpisy upravují zejména způsob využití finančních prostředků získaných z upsaných emisí dluhopisů a pravidla pro nabídku dluhopisů koncovým upisovatelům. Zákon č. 21/1992 Sb., o bankách omezuje…
Od roku 2018 došlo k významným změnám v právní úpravě svěřenských fondů. Novelizace byla reakcí na požadavky nové evropské směrnice proti praní špinavých peněz (AML), jejíž cílem je transparentnost vlastnických vztahů dopadajících na svěřenské fondy. Hlavní ideou novely je funkční propojení…
Osoby, které nejsou oprávněny obhospodařovat investiční fondy a zároveň v České republice spravují nebo hodlají spravovat majetek, spočívající ve shromážděných peněžních prostředcích nebo penězi ocenitelných věcech, za účelem jeho společného investování na základě určené strategie ve prospěch…
Emise dluhopisů zpravidla využívají 3 skupiny korporací: - Ty, které nedosáhnou na bankovní úvěr, ať již z důvodu krátké existence, nebo nepřesvědčivých finančních výsledků. - Společnosti, které by na úvěr dosáhly, ale podmínky, které musejí v bance splnit nechtějí akceptovat a jdou cestou emise…